Chráňte aspirín

Všetok obsahu kontrolujú lekárski novinári.

Aspirin Protect je liek na riedenie krvi, ktorý sa používa na prevenciu infarktu a mŕtvice. Tu si prečítajte všetky dôležité informácie o lieku Aspirin Protect.

Táto účinná látka je v lieku Aspirin Protect

Účinná látka lieku Aspirin Protect sa nazýva kyselina acetylsalicylová (ASA). Od koncentrácie nad 500 mg má analgetické, antipyretické a protizápalové vlastnosti, ktoré sú založené na inhibícii dvoch enzýmov: cyklooxygenáz COX1 a COX2. Tieto enzýmy sú zodpovedné za tvorbu určitých zápalových poslov (prostaglandínov) a tromboxánu A2, biomolekuly, ktorá sa vyskytuje hlavne v krvných doštičkách a aktivuje ich. Nízka dávka až 300 mg podporuje väzbu ASA na enzým COX1. To zabraňuje tvorbe tromboxánu A2 a zastavuje tvorbu krvných zrazenín. Aspirin Protect znižuje svoj účinok na riedenie krvi a znižuje riziko srdcového infarktu.

Kedy sa používa Aspirin Protect?

Vzhľadom na nízky obsah účinných látok je Aspirin Protect vhodný iba ako riedidlo krvi.

Typické oblasti použitia aspirínu (100 mg) sú:

  • Tesnosť na hrudníku, bolesť v srdci
  • akútny infarkt
  • Prevencia ďalšieho srdcového infarktu alebo mozgovej príhody
  • po arteriálnej oklúzii (ACVB)
  • Zápal krvných ciev malých a stredných tepien (Kawasakiho syndróm)

Vyššie dávky (300 mg) sa používajú iba na prevenciu nového infarktu.

Aké sú vedľajšie účinky lieku Aspirin Protect?

Známe vedľajšie účinky lieku Aspirin Protect sú pálenie záhy, nevoľnosť a vracanie, bolesti brucha alebo hnačka. Občas sa vyskytnú vedľajšie účinky vo forme zápalu žalúdka a čriev (krvácanie alebo ulcerácia). Čierna stolica naznačuje prasknutie čreva, ktoré musí ihneď liečiť lekár. Môžu sa vyskytnúť aj kožné reakcie, ako je svrbenie alebo začervenanie pokožky.

Cerebrálne krvácanie (najmä u pacientov s nekontrolovaným vysokým krvným tlakom), pokles krvného tlaku, dýchavičnosť, ochorenia pečene a žlčníka sú zriedkavé.

Veľmi zriedkavo sa môže vyskytnúť krvácanie z nosa alebo ďasien, zvýšené hodnoty pečene, ochorenia obličiek a močových ciest a dysfunkcia obličiek.

Na to by ste mali myslieť pri používaní Aspirin Protect

Aspirin Protect môže interagovať s inými liekmi. Účinok lieku môže byť v dôsledku toho posilnený alebo oslabený. U niektorých skupín pacientov predstavuje užívanie prípravku vysoké riziko, preto by sa pred použitím mala uskutočniť konzultácia s lekárom alebo lekárnikom.

Aspirín Protect: Kontraindikácie

Liek sa nesmie užívať, ak sú známe alergie na účinnú látku a ďalšie zložky.

Aspirin Protect sa navyše nesmie užívať, ak:

  • akútne vredy žalúdka a čriev
  • zvýšený sklon ku krvácaniu
  • akútne zlyhanie pečene a obličiek
  • ťažké srdcové zlyhanie
  • tehotenstvo (posledná tretina)

Aspirin Protect sa nemá užívať súčasne s metotrexátom, warfarínom, cyklosporínom, ibuprofenom, diuretikami, inhibítormi ACE, steroidmi a protizápalovými liekmi.

Opatrnosť pri užívaní Aspirinu Protect sa týka:

  • Alergie, astma, senná nádcha
  • neupravený vysoký krvný tlak
  • zhoršená funkcia obličiek a pečene
  • súčasné užívanie liekov, ktoré majú tiež účinky na riedenie krvi (napr. Marcumar)
  • Žalúdočné alebo črevné vredy
  • pred operáciami

S Aspirin Protect môžu deti s horúčkou vyvinúť veľmi zriedkavý, ale život ohrozujúci Reyeov syndróm. Preto treba s lekárom prediskutovať, do akej miery je liečba riedidlom krvi užitočná.

Typická dávka Aspirin Protect na prevenciu mŕtvice je jedna tableta (100 mg) denne. Ak existuje možnosť ďalšieho infarktu, užívajú sa tri tablety so 100 mg účinnej látky denne. Liečba Kawasakiho syndrómu vyžaduje 80 až 100 mg účinnej látky na kilogram telesnej hmotnosti, rozdelenú do štyroch aplikácií denne. Aspirin Protect je vhodný na dlhodobú liečbu. Presné trvanie liečby predpisuje lekár. Maximálna denná dávka aktívnej farmaceutickej zložky je 3 gramy pre dospievajúcich a dospelých a 1,5 gramu pre deti do 14 rokov.

Aspirin Protect predávkovanie

Prvými príznakmi predávkovania sú zvonenie v ušiach, potenie, nevoľnosť a vracanie a závraty. Vysoké predávkovanie môže okrem toho viesť k horúčke, hyperventilácii, acidóze (narušeniu acidobázickej rovnováhy) a zastaveniu dýchania. Pacienti s podozrením na predávkovanie Aspirin Protectom musia dostať okamžitú intenzívnu starostlivosť v nemocnici.

Aspirin Protect: tehotenstvo a dojčenie

V prvých mesiacoch tehotenstva je pri užívaní Aspirinu Protect zvýšené riziko potratu a deformácie srdca u plodu. Riziko sa zvyšuje s dávkou a dĺžkou používania. V poslednej časti tehotenstva je možné zabrániť kontrakcii matky a predĺžiť krvácanie. Nie sú k dispozícii žiadne štúdie pre dávky až do 150 mg denne, ale príjem Aspirinu Protect by mal byť vopred prerokovaný s lekárom.

Doteraz neboli pri dávkach do 150 mg denne známe žiadne negatívne dôsledky pre dojčené dieťa. V prípade vyšších dávok by sa malo dojčenie zastaviť, pretože účinnú látku je možné preniesť na dieťa prostredníctvom materského mlieka.

Alkohol a aspirínová ochrana

Kombinácia aspirínu a alkoholu môže viesť k bolestivému zápalu výstelky žalúdka.

Ako získať aspirín Protect

Aspirin Protect je liek, ktorý je dostupný bez lekárskeho predpisu vo všetkých lekárňach.

Kompletné informácie o tomto lieku

Tu nájdete kompletné informácie o lieku ako súbor na stiahnutie (PDF)

Tagy:  oči zdravé nohy vlasy 

Zaujímavé Články

add
close

Populárne Príspevky

orgánové systémy

Vzácne hodiny slobody

túžba mať deti

Anti-Müllerov hormón